1Punktedukacyjny
pi, 9 wrzesie
06:00 New York

Live Webinar: Giomery oraz technologia PRG – Bioaktywna koncepcja materiałów odtwóczych i profilaktycznych.

Wykładowca: Przemyslaw Grodecki DDS, PhD

proszę zaloguj się lub zarejestruj

Aby wziąć udział w webinarium musisz się zalogować. Nie posiadasz konta? Możesz założyć je teraz bezpłatnie.

Giomery oraz technologia PRG – Bioaktywna koncepcja materiałów odtwóczych i profilaktycznych.

Przemyslaw Grodecki DDS, PhD

Obecnie możemy oczekiwać czegoś więcej niż tylko dobrej estetyki i wytrzymałości od odtwórczych materiałów kompozycyjnych.

Obecnie materiały kompozycyjne są podstawowym rodzajem materiałów odtwórczych powszechnie stosowanym w każdym gabinecie stomatologicznym.Swoją popularność zawdzięczają doskonałej estetyce, niskim kosztem leczenia i akceptowalnej trwałości wykonanych rekonstrukcji. Niestety w licznych pracach można znaleźć doniesienia, że w przypadku rekonstrukcji w obrębie zębów bocznych skuteczność ich stosowania odbiega od oczekiwań. Najczęściej powodem tego faktu jest próchnica wtórna wokół pobrzeża wypełnienia. Oczywiście przyczyny jej występowania i powodowania przecieku brzeżnego mogą być różne .

Z drugiej strony w stomatologii od wielu lat dostępne są  glasjonomery, które należy traktować jako materiały o ograniczonej trwałości i estetyce choć dzięki ich bioaktywności stają się coraz bardziej popularne wśród dentystów.

Giomery stanowią unikalną koncepcję  japońskiej firmy SHOFU, opartą na nowej technologii wykorzystującej nowy, opatentowany wypełniacz dodany do klasycznej żywicy kompozycyjnej . Jest nim stabilny, szklany wypełniacz S-PRG uwalniający  6 różnych jonów znanych ze swojej bioaktywności: fluorkowy, sodowy, strontowy, glinowy, krzemowy i boranowy.  S-PRG oznacza wstępnie, powierzchniowo przereagowany glasjonomer i opisuje charakter reakcji pomiędzy szkłem i kwasem, która jest możliwa tylko na powierzchni cząsteczki wypełniacza. Taki sposób przeprowadzenia reakcji zmniejsza sorpcję wody zapewniając odpowiednią stabilność wypełniacza nie ograniczając możliwości uwalniania aktywnych jonów zawartych w szkle. Tak przygotowane cząsteczki wypełniacza dodawane są do żywicy kompozycyjnej.    

Połączone właściwości uwalnianych jonów to:

  • Pobieranie fluoru z preparatów zawierających jony fluorkowe.
  • Zmniejszenie produkcji kwasów przez bakterie próchnicotwórcze.
  • Neutralizacja kwasów przy kontakcie bezpośrednim.
  • Spowalnianie procesów demineralizacyjnych przy jednoczesnym wspieraniu remineralizacji szkliwa.
  • Ilościowa redukcja  płytki nazębnej.

Powyższa bioaktywność została potwierdzona w licznych badaniach. Również długofalowe badania kliniczne stwierdzają że możemy spodziewać się braku próchnicy wtórnej przez wiele lat od momentu odbudowy zęba.   Niektóre z nich zostaną omówione podczas wykładu.

Obecnie koncepcja  Giomerów jest stosowana w licznych, różnych rodzajach  materiałów stomatologicznych firmy SHOFU. W ostatnim dziesięcioleciu SHOFU    wprowadziło do sprzedaży nowe materiały kondensowalne, materiały płynne     i materiały wstrzykiwane, wypełniacz bruzd i szczelin, cementy adhezyjne, cement ortodontyczny, materiały typu bulk kondensowalne i płynne jak również wyjątkowy lakier S-PRG Barrier Coat, który potrafi zabezpieczać powierzchnię zęba przed demineralizacją na okres 3-6 miesięcy. Wydaje się, że żywiczne materiały odtwórcze uzyskały jedną dodatkową funkcję- zapobiegania próchnicy wtórnej w obrębie wypełnionych zębów.

Tribune Group GmbH is an ADA CERP Recognized Provider.
ADA CERP is a service of the American Dental Association to assist dental professionals in identifying quality providers of continuing dental education. ADA CERP does not approve or endorse individual courses or instructors, nor does it imply acceptance of credit hours by boards of dentistry. Tribune Group designates this activity for 1 continuing education credits.
This continuing education activity has been planned and implemented in accordance with the standards of the ADA Continuing Education Recognition Program (ADA CERP) through joint efforts between Tribune Group GmbH and Dental Tribune International GmbH.


Webinarium dostępne na żywo: 09/09/2016
Webinarium dostępne w archiwum do: 09/09/2019

Wykładowca

Przemyslaw Grodecki DDS, PhD

Jestem lekarzem dentystą. Od ponad 20 lat zajmuję się protetyką. Ukończyłem studia na Akademii Medycznej w Łodzi w 1991. W latach 1991-2002 byłem asystentem w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi gdzie prowadziłem działalność naukowo- badawczą oraz dydaktyczną w ramach kształcenia studentów stomatologii. W roku 1997 uzyskałem I stopień specjalizacji w zakresie stomatologii ogólnej.

Tytuł doktora nauk medycznych w zakresie stomatologii uzyskałem w 2002. W latach 2003-2008 zatrudniony byłem na stanowisku asystenta w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej Katedry Protetyki i Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie kontynuowałem pracę naukowa i dydaktyczną w tym nauczanie studentów zagranicznych. W latach 2008-1015 byłem pracownikiem klinicznym w Centrum Implantologii Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jestem autorem 11 publikacji naukowych i popularno-naukowych. Od 2012 współprowadzę szkolenia w zakresie technologii PRG na terenie kraju przy współpracy z niemiecką firmą SHOFU.

Prowadzę Prywatna Praktykę Stomatologiczną od 1991r. Od 2011 roku współtworzymy z żoną pierwsza w Polsce Prywatną Praktykę w oparciu o Porozumienie Bez Przemocy (NVC), Rodzicielstwo Bliskości (AP). Pracujemy z dorosłymi i z dziećmi. W naszej pracy opieram się na założeniach Minimalnie Interwencyjnej Stomatologii Estetycznej.

Zapytaj eksperta

Zostaw odpowiedź

Certyfikat C.E.

Zaloguj się i obejrzyj całe webinarium przed przystąpieniem do quizu CE. Po obejrzeniu webinaru wróć tutaj, aby wziąć udział w quizie CE i wydrukować certyfikat CE.

Zalogowałeś się już i oglądałeś webinarium? Spróbuj ponownie załadować stronę za pomocą przycisku poniżej.

Odśwież stronę

Masz problemy z dostępem do quizu? Please read the frequently asked questions or contact our support team. Napisz do nas e-mail na adres: support@dtstudyclub.pl